O tym, że ruch to zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety, nie każdy w dzisiejszym zabieganym życiu ma dostatecznie wiele czasu, by móc poświęcić go na regularną aktywność. Aktywność może obejmować dużo ruchu i akcji, takich jak tenis (oglądanie turniejów WTA się nie liczy!) Lub zwykły szybki spacer. Można jednak poszukać takich form ruchu, by łączyć je z innymi, codziennymi czynnościami. Jedną z nich będzie jeżdżenie rowerem do pracy.
Po pierwsze: dla zdrowia
Korzyści zdrowotne są podstawową sprawą. Oczywiście należy pamiętać, by jeżdżąc w sąsiedztwie dużych arterii, korzystać z maseczek antysmogowych. Starajmy się wybierać takie trasy, które nie będą wiodły przez ulice pełne aut.
Pomijając ten aspekt – jeśli nie mamy żadnych przeciwwskazań zdrowotnych – z pewnością odczujemy benefity. Poprawi się nasza wydolność krążeniowo-oddechowa. Od razu poczujemy, jak szybko zwiększa się pojemność płuc. Lepsze ukrwienie organizmu poprawia przemianę materii, mięśnie, które wyrobimy podczas jazdy, przyspieszą spalanie tkanki tłuszczowej.
Korzyści dla środowiska
Wydać się to może banalne, ale przecież wybranie roweru jako środka komunikacji w codziennych podróżach do pracy – zamiast na przykład auta – to jeden samochód na drodze mniej. Mniej aut, to mniej korków i spalin. Można powiedzieć, że to jedno nasze auto nie rozwiąże problemu zakorkowanych miast. Jednak każdy zmiany zaczyna od siebie. Kto wie, czy swoją postawą nie zachęcisz innych do zmiany środka lokomocji?
Lepsze samopoczucie
Nawet jeśli żaden znajomy z pracy nie odważy się wziąć z Ciebie przykładu, to przecież i tak fakt, że jesteś konsekwentny w swoim postanowieniu, i że żadna pogoda (no, może z wyjątkiem największych mrozów i śniegów) nie zniechęci Cię do codziennej porcji rowerowej aktywności, na pewno poprawi Twoje samopoczucie.
Badania dowiodły, że osoby, które zdecydowały się na jakąś aktywność fizyczną czują się psychicznie lepiej już nawet zanim zaczną regularnie ćwiczyć. Wystarczy samo postanowienie. Ale oczywiście nie o to przecież chodzi, by na postanowieniu się skończyło. Kiedy już naprawdę zaczniemy, nasz organizm dostanie prawdziwy zastrzyk endorfin.
Na mocny sen
Regularna aktywność sprawia, że ciało potrzebuje regeneracji. Dlatego poprawia się jakość naszego snu. Sprzyja temu również lepsze dotlenienie całego organizmu. Śpimy więc mocniej, po przebudzeniu czujemy się bardziej wypoczęci. Poprawia się zdolność koncentracji. To olbrzymie korzyści.
Dla oszczędności czasu
Jeśli dotąd dojeżdżałeś do pracy autem lub środkami komunikacji miejskiej, to z pewnością zwróciłeś uwagę na rowerzystów, którzy tylko śmigali gdzieś w oddali na ścieżkach rowerowych nie bacząc na korki. Bo właśnie szybkość przemieszczania się po mieście rowerem to jedna z największych zalet takiej aktywności. Nie bez powodu na przykład w Holandii rowery cieszą się tak olbrzymią popularnością. Szacuje się, że drogę do pracy rowerem pokonuje się nawet o połowę szybciej, niż autem czy komunikacją miejską.
Oszczędność pieniędzy
Choć nie jest to wiele, to jednak po przeliczeniu miesięcznych dojazdów do pracy autem i rowerem, okaże się, że w kieszeni pozostanie nam kilkaset złotych. Pieniądze te możemy przeznaczać na swoje drobne przyjemności, czy po prostu odkładać, żeby dorzucić do urlopu. Wtedy jazda na rowerze do pracy będzie miała swoje wymierne korzyści.