Kolarstwo górskie niejedno ma imię. Choć laikom zdaje się, że to po prostu jazda rowerem po górach, to jednak typów tego sportu jest wiele. Zjazdy, maratony, enduro, Freeride – to tylko część z nich. Na czym polegają, czym się różnią, z których mogą czerpać zyski zakłady sportowe online? Oto krótki przewodnik po najpopularniejszych dyscyplinach MTB.
Art.spons.
Czym jest MTB?
Skrót MTB oznacza po prostu kolarstwo górskie – z języka angielskiego mountain biking. Jest to forma kolarstwa, którą uprawia się na specjalnie przygotowanym rowerze. Wyróżnia się on wzmocnioną konstrukcją, grubymi oponami z głębokim bieżnikiem. Co ciekawe, za ojca MTB uważa się Amerykanina Gary’ego Fishera. Pasjonował się on kolarstwem i chciał przenieść je w trudniejsze rejony górskie. To on był pomysłodawcą roweru górskiego. Własny projekt opracował w latach 70-tych ubiegłego wieku. Prawdopodobnie nie sądził wtedy, że dyscyplina, którą zainicjował, będzie cieszyć się tak dużym zainteresowaniem, że rozwinie się z niej wiele innych typów kolarstwa górskiego. W dzisiejszych czasach sporty ekstremalne, takie jak kolarstwo górskie, są bardzo popularne i można przeczytać o nich więcej na https://portalik24.pl/sport/9222-kontrowersyjny-wypadek-trzykrotnego-mistrza-formuly-1 czy sportgniezno.pl.
Dyscypliny kolarstwa ekstremalnego
Jedną z grup dyscyplin w kolarstwie górskim jest kolarstwo ekstremalne, w ramach którego istnieje szereg subdyscyplin, które łączy koncentracja na pokonywaniu trasy o silnym nachyleniu z licznymi przeszkodami (jeśli wolisz bardziej tradycyjne sporty, takie jak piłka nożna, wejdź na peryferiafutbolu.pl i przeczytaj wszystkie wiadomości).
Zjazd – downhill
Polega on na – jak sama nazwa wskazuje – zjeździe na czas po stromym stoku. Zjazdy charakteryzują się dużą trudnością. Trasy zjazdowe są wąskie, występują na nich naturalne i sztuczne przeszkody, kamienie, muldy, wystające korzenie. Zawody polegają na tym, że zawodnicy zjeżdżają kolejno po sobie, zazwyczaj w odstępach około 30 sekund. Jeden zjazd zajmuje zaledwie kilka minut, a o miejscu decyduje jak najszybszy czas przejazdu.
Freeride
Podstawową różnicą pomiędzy zjazdami a freeride jest mniej formalny charakter. Wyścigi w tej dyscyplinie mogą mieć różne zasady, które często wynikają po prostu z tego, kto dany wyścig organizuje. Rajd polega na zjeździe do mety wybraną przez zawodnika trasą. Start znajduje się na szczycie góry. Meta – u stóp. Zależnie od wyścigu, zwycięzcę wyłania się licząc czas przejazdu, lub też na podstawie kolejności dotarcia do mety. Coraz częściej w wyścigach tego typu zwraca się uwagę na liczbę upadków oraz wykonywane tricki.
Dual slalom
W odróżnieniu od innych dyscyplin MTB, tu zjazd odbywa się w duecie, z tym że wygrany przechodzi do dalszego etapu, a przegrany odpada. Zależnie od wariantu, obydwaj zawodnicy zjeżdżają po takich samych, równolegle biegnących trasach, lub na jednej trasie w tym samym czasie. Pewne różnice zauważyć można w budowie rowerów. “Duale” mają krótkie łańcuchy i nisko położony punkt ciężkości, który ułatwia szybko wykonywać manewry.
Najważniejszymi zawodami w tej dyscyplinie jest Puchar Świata.
Dirt jumping
Jest to bardzo charakterystyczna dyscyplina MTB. Polega ona na wykonywaniu skomplikowanych ewolucji i akrobacji na dostosowanym do tego rowerze, który nie znajduje zastosowania w innych typach kolarstwa ekstremalnego. Najczęściej jest to połączenie rowerów typu BMX z rowerem górskim. Rower taki ma bardzo sztywne ramy, wytrzymałe koła i pozbawiony jest amortyzacji tylnego koła.
Zawody dirt jumpowe odbywają się na specjalnych torach z umieszczonymi hopami, czyli tzw. dirtami. Każdy z dirtów umożliwia zawodnikowi wybicie, w trakcie którego wykonywane są różne akrobacje.
Jest to tylko część z popularnych dyscyplin MTB. Do innych, najbardziej znanych należą maratony – zwykle na długości od 50 do 200 kilometrów, enduro, zbliżone nieco do freeride’u, czy cross-country.
Wiele z największych zawodów, rozgrywanych w tych dyscyplinach znajdziemy w przeróżnych zagranicznych serwisach bukmacherskich, jak np. William Hill czy Lad Brokers. W sezonie, kiedy odbywa się większość zawodów MTB, z pewnością możliwość obstawienia pojawia się także w serwisach bettingowych.