logo RB

Remontujemy. Rowerzystom dziękujemy !!!

climbus | 2013-05-09 | 3 komentarze

droga_dla_rowerów infrastruktura

Drogi w Białymstoku są remontowane na potęgę. Powstaną nowe, piękne drogi rowerowe. Tylko dlaczego w międzyczasie rowerzyści są odcinani od swoich dróg do pracy.

Opiszę przykład budowy nowej części ulicy Świętokrzyskiej. Od wielu miesięcy kawałek drogi rowerowej został zamknięty. Rowerzyści jadący od ul. Maczka do ul. Berlinga natrafiają na ślepą drogę rowerową. Brak wcześniejszych informacji o tym, że droga jest na odcinku wyłączona z ruchu nie pozwala rowerzyście na wybór innej drogi lub jazdę jezdnią. Gdy rowerzysta dojeżdża do barierek nie ma informacji, że droga rowerowa się kończy (brak znaku koniec drogi rowerowej lub zakazu wjazdu).

20130508_162932.jpg

Aby legalnie kontynuować jazdę, rowerzysta musi przeprowadzić rower po przejściu dla pieszych przez cztery jezdnie (8 pasów). Przy szybko jadących i wyskakujących zza zakrętu samochodach nie jest to bezpieczne.

20130508_162948.jpg

Pobocze na jezdni jest na tyle duże, że spokojnie można było tamtędy poprowadzić tymczasową drogę rowerową. Dla większego bezpieczeństwa można postawić słupki odgradzające.

20130508_163059.jpg

Obecnie sytuacja się trochę skomplikowała poprzez uruchomienie jednej nitki ul. Świętokrzyskiej. Rozwiązaniem, może być wydzielenie przejazdu rowerowego z informacją o dwustronnym ruchu rowerowym. Można też było nie uruchamiać wcześniej tej nitki. Tym bardziej, że ruch tam jest znikomy i nie rozwiązuje żadnego ważnego problemu komunikacyjnego.

Jadąc od ul. Berlinga do ul. Maczka sprawa wygląda prościej, bo rowerzysta może się włączyć do ruchu i przejechać kawałek jezdnią.

20130508_163147.jpg

Sytuacja powyższa pokazuje, jak traktuje się w naszym mieście rowerzystów. Zauważalny jest brak myślenia o nich podczas robienia tymczasowych rozwiązań drogowych. Istnieje przekonanie, że rowerzyści jeżdżą tylko na spacerki i brak jednej drogi spowoduje, że pojadą inną trasą. Jednak dla wielu osób rower jest środkiem komunikacji i brak możliwości przejazdu na krótkim odcinku powoduje duże utrudnienia w codziennym dojeżdżaniu do pracy

droga_dla_rowerów infrastruktura

Komentarze

Bike Rider | 2013-05-16
"Powstaną nowe, piękne drogi rowerowe." Raptem w tym roku ma ich powstać około 14 km, łącznie z tymi które połączą odcinki już istniejących! Zdążyłem się przyzwyczaić do tego, że w Białymstoku drogi rowerowe nagle się zaczynają i kończą w najmniej oczekiwanych miejscach.

[odpowiedz]

rowerem | 2013-05-17
po prostu SKANDAL !! co za ZANIECHANIE !!

[odpowiedz]

zlodzi | 2013-05-22
Witam!
Pozdrowienia z Rowerowej Łodzi dla Rowerowego Białego....
Zazdroszczę Wam jakości wykonania dróg rowerowych i pięknego połączenia z Supraślą.
Pozdrawiam i miłego kręcenia.

[odpowiedz]

Dodaj komentarz