logo RB

Interpelacja w sprawie przejazdu rowerów przez skrzyżowanie Sienkiewicza i Al. Piłsudskiego [aktualizacja]

mocniak | 2013-05-09 | 2 komentarze

mariusz_nahajewski radni interpelacje infrastruktura sienkiewicza piłsudskiego

Sz. P.

Tadeusz Truskolaski

Prezydent Miasta Białegostoku

INTERPELACJA

Szanowny Panie Prezydencie

Na podstawie § 68 Regulaminu Rady Miasta Białystok składam interpelację w sprawie umożliwienia przejazdu rowerów przez przebudowywane skrzyżowanie al. J. Piłsudskiego i ul. H. Sienkiewicza.

Panie Prezydencie w imieniu mieszkańców proszę o umożliwienie przejazdu rowerów przez przebudowywane skrzyżowanie al. J. Piłsudskiego i ul. H. Sienkiewicza. Rozwiązanie takie umożliwi mieszkańcom szybszą i sprawniejsza komunikację przez zakorkowane centrum. Wielu mieszkańców dzięki takiemu rozwiązaniu użyje roweru jako środka transportu do pracy. Komunikacja rowerowa w tym miejscu nie będzie na pewno bardziej uciążliwa niż komunikacja miejska. Pozwoli to na choć częściowe rozładowanie trudnej sytuacji komunikacyjnej w mieście. Proszę o rozważenie wprowadzenia takiego rozwiązania i przychylenie się do sugestii mieszkańców.

Z poważaniem

Mariusz Nahajewski

Odpowiedź

Odpowiadając na interpelację Pana Radnego dot. umożliwienia rowerzystom przejazdu przez przebudowywane skrzyżowanie Alei J. Piłsudskiego - H. Sienkiewicza informuję jak niżej.

Przebudowa skrzyżowania u zbiegu Alei J. Piłsudskiego - H. Sienkiewicza wymusza ograniczenie ruchu w jego rejonie oraz odcinkach ulic tworzących to skrzyżowanie do niezbędnego minimum. Bardzo duży zakres robót obejmujący przebudowę skrzyżowania i przyległych ulic, roboty wykonywane przez ciężki sprzęt budowlany wymagają odseparowania ruchu pojazdów od terenu budowy na bezpieczną odległość.

Przez skrzyżowanie w godzinach szczytu przejeżdża około 130 autobusów komunikacji miejskiej o wszystkich relacjach. W rejonie skrzyżowania w/w ulic występuje duża koncentracja sprzętu budowlanego, gdzie specyfika prowadzonych robót wymusza na wykonawcy ciągłe przemieszczanie się wraz z postępem robót. W tych warunkach umożliwienie poruszania się rowerzystom wśród pracujących maszyn budowlanych, pojazdów ciężarowych i autobusów komunikacji miejskiej, gdzie niejednokrotnie rowerzysta mógłby być nie zauważony, byłoby działaniem nieodpowiedzialnym ze strony zarządzającego ruchem, narażającym ich na niebezpieczeństwo.

Mając na względzie bezpieczeństwo rowerzystów, rozsądnym jest pokonanie rejonu skrzyżowania jako osoba piesza, tym bardziej, że są to krótkie odcinki ulic.

W świetle powyższych wyjaśnień w chwili obecnej nie przewiduję zmiany organizacji ruchu w tym zakresie.

wz. Prezydenta Miasta

mgr Aleksander Sosna

mariusz_nahajewski radni interpelacje infrastruktura sienkiewicza piłsudskiego

Komentarze

JacentyKasi | 2013-05-13
Śmieszy mnie ta cała sytuacja związana z przebudową jak również podawane powody przebudowy "... poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu ... ".
Pytam których ??
W roku 2012 zdarzeń na tym skrzyżowaniu:
- z udziałem pieszych było 0 ( tak, ta cyfra po lewej to zero)
- z udziałem rowerzystów było 2 (słownie dwa) obydwa z winy kierowcy auta osobowego
Po przebudowie przwiduję:
- z udziałem pieszych nadal 0 - choć według mnie będzie masa zdarzeń typu upadek z dość stromych schodów, ale tego typu zdarzeń nie widać w statystykach wypadków.
- z udziałem rowerzystów - wzrost ogromny, trudny wręcz do przewidzenia - z powodu braku alternatywnej metody pokonania tego skrzyżowania będziemy jeździć ulicą pomiędzy rozpędzonymi autami osobowymi / alternatywna droga typu tunel pod mostem w ul. Sienkiewicza miałaby powstac razem z "bulwarami nad Białą" ale ta inwestycja odsuwa się coraz bardziej w czasie.
... czyje bezpieczeństwo się poprawi bo nie wiem ??

[odpowiedz]

Matiz | 2013-12-01
JacentyKasi napisał(a):
Śmieszy mnie ta cała sytuacja związana z przebudową jak również podawane powody przebudowy "... poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu ... ".
Pytam których ?? (...)

Posłuchaj uważnie jestem i rowerzystą i kierowcą w komunikacji miejskiej. Sercem jestem za tym by rowerzyści z Białego mogli przez te skrzyżowanie przejechać ale jeżeli chodzi o bezpieczeństwo lepiej jest jak by fani dwóch kółek nie wjeżdżali na obszar robót. Poza tym Nie wiem czy zauważyłeś ale stoi tam znak 'zakaz wjazdu nie dotyczy bkm,policji, budowy'. Jeżeli rowerzysta ma być brany kiedy kol wiek pod uwagę to niech przestrzega przepisy ruchy drogowego. Następna sprawa tzw. BUS Pas nie uprawnia was do jazdy nim po drogach( chyba ze jesteście pojazdem mechanicznym wykonującym odpłatny przejazd na wyznaczonych trasach), przez co utrudniacie ruch. Owszem kierowcy autobusów utrudniają wam przejazd przez powiedzmy przejścia połączone z przejazdem rowerowym, ale wecie pod uwagę że dosyć ciężko podjechać do skrzyżowania gdzie rowerzysta jest 100/200 metrów od niego tak by nie blokować ruchu. Jeździ się rowerem do pracy dla rozrywki, czy wy przeszkadzacie innym w pracy, albo wam ktoś przeszkadza a raczej utrudnia. Weście pod uwagę ze są dwie strony medalu. My kierowcy z jednej z trzech spółek[bo są trzy: KZK,KPK,KPKM(Jest to wypowiedz anonimowa) a wszyscy podlegamy pod BKM] nic nie mamy ale, chociaż trochę współpracy, po co robić sobie wrogów. kilka ton a mak kilkanaście kilo to jest równica

Peace

[odpowiedz]

Dodaj komentarz