logo RB

Komentarz do dzisiejszego artykułu w GW na temat Częstochowskiej i Grochowej

mocniak | 2013-02-28 | 1 komentarz

gazeta_wyborcza częstochowska grochowa

W dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej pojawił się kolejny artykuł opisujący sprawę drogi dla rowerów przy ulicach Grochowej i Częstochowskiej. Pojawił się w nim również komentarz rzeczniczki prezydenta:

- Pracownicy Zarządu Dróg i Inwestycji Miejskich przyglądali się temu pomysłowi. Ciąg ulic Grochowej i Częstochowskiej nie jest ciągiem o uspokojonym ruchu. Docelowo przez przedłużenie ulicy Sitarskiej i nowy przejazd przez tory, ma łączyć się z osiedlem Dziesięciny. Będzie to więc ciąg o sporym natężeniu ruchu. Trzeba również pamiętać, że wzdłuż tych ulic istnieją miejsca parkingowe. Przeniesienie ruchu rowerowego na jezdnię sprawiłoby, że rowerzyści byliby narażeni na niebezpieczeństwo np. podczas wycofywania z parkingu zza dużego samochodu. Biorąc pod uwagę te dwa aspekty, propozycja ta nie zostanie uwzględniona - wyjaśnia Urszula Mirończuk, rzecznik prezydenta. Dodaje też, że ścieżka - na szerokość Lipowej - nie urwie się, ale z ciągu rowerowego przejdzie w ciąg pieszo-rowerowy.

Magistrat słusznie zauważa, że powyższe ulice nie są ciągiem o uspokojonym ruchu. Dlatego prosimy o wyznaczenie pasów rowerowych. W przypadku uspokojonego ruchu nie stosuje się segregacji pomiędzy rowerami i pozostałymi pojazdami - rowerzyści poruszają się jezdnią na zasadach ogólnych.

Kolejny argument również jest nietrafiony - w miejscu wyznaczonej zatoki parkingowej jezdnia jest na tyle szeroka, że pas rowerowy można odsunąć o prawie dwa metry od parkujących samochodów (o czym piszemy w naszej propozycji organizacji ruchu). Zresztą - już teraz rowerzyści poruszający się (zgodnie z przepisami) po jezdni powinni być szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo natrafienia na samochód cofający zza ciężarówki, o którym wspomina rzecznik prezydenta. Ani statystyki, ani nasze subiektywne obserwacje na tych ulicach tego nie potwierdzają.

Zobacz także:

gazeta_wyborcza częstochowska grochowa

Komentarze

rafcik | 2013-03-01
Z resztą? Lepiej bez reszty.

[odpowiedz]

Dodaj komentarz