logo RB

Ograniczenia prędkości 30 km/h uznane za Europejską Inicjatywę Obywatelską

mocniak | 2012-11-24 | 0 komentarzy

brd unia_europejska piesi

Komisja UE zaakceptowała oficjalnie Europejską Inicjatywę Obywatelską „30 km/godz – ulice przyjazne życiu!”. Decyzja została podjęta po trwającym dwa miesiące sprawdzaniu zgodności tej inicjatywy z prawem. Ten sukces oznacza, że można rozpocząć proces zbierania podpisów pod apelem o wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h w miastach całej Unii Europejskiej. Dotychczas ustawodawcy europejscy działali w odniesieniu do ograniczeń prędkości w sposób świadczący o ich bezradności. W roku 1987, Komisja UE ogłosiła wszczęcie procedury legislacyjnej mającej doprowadzić do wprowadzenia ogólnounijnych ograniczeń prędkości. Nic konkretnego jednak nie wprowadzono, ponieważ oponenci tej inicjatywy twierdzili, że te kwestie znajdują się poza sferą kompetencji UE.

prędkość vs śmiertelność pieszych

Ogólnoeuropejska sieć 40 organizacji wykorzystuje ideę Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej składając wniosek o uznanie ograniczeń prędkości do 30km/godz. jako normy na terenie wszystkich terenów zabudowanych i osiedli mieszkaniowych w UE. Komisja Europejska będzie musiała poważnie rozważyć tę inicjatywę gdy uzyska ona wsparcie wyrażone podpisami jednego miliona obywateli.

30kmh-coloured-300x268.jpg

Z powodu istotnych korzyści uzyskiwanych dzięki wprowadzeniu ograniczenia prędkości na poziomie 30km/godz., organizatorzy są przekonani, że taki limit powinien stać się i stanie się normą w całej UE.. Władze lokalne mogą stosować wyjątki tam, gdzie stosowane są alternatywne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo pieszych i cyklistów.

Inicjatywę można poprzeć zapisując się przez formularz na stronie internetowej.

brd unia_europejska piesi

Komentarze

Dodaj komentarz