logo RB

Przegląd prasy - rowerowe zestawienie w dzisiejszej Wyborczej

mocniak | 2012-12-07 | 0 komentarzy

raporty białystok gazeta_wyborcza polska stojaki

Dzisiaj w Gazecie Wyborczej można zapoznać się z niewielkim raportem na temat stanu infrastruktury rowerowej w największych polskich miastach. Wzięto w nim pod uwagę ilość dróg dla rowerów w przeliczeniu na całą sieć drogową oraz liczbę mieszkańców przypadających na jeden stojak rowerowy. Dodatkowo wymieniono kilka rowerowych innowacji w różnych miastach Polski - np. most tramwajowo-rowerowy w Bydgoszczy czy wyniesione przejazdy w Radomiu.

Liczby sobie, rowerzyści sobie

Mimo zestawienia skoncentrowanego głównie na długości ścieżek, autor zauważa, że duża liczba dróg dla rowerów niekoniecznie przekłada się na zadowolenie rowerzystów. Dużo bardziej są cenione strefy uspokojonego ruchu, których potrafią obowiązywać na 30% (Bydgoszcz) lub nawet 76% wszystkich ulic w mieście (Berlin). Jako dobry sposób poprawienia dostępności rowerem wymieniono również pasy rowerowe w jezdni oraz kontrapasy pozwalające rowerzystom na poruszanie się drogami jednokierunkowymi pod prąd.

ranking_wyborcza.png

Białystok stojakami... nie stoi

Zaskoczeniem jest jednak niewielka ilość stojaków w stolicy Podlasia, którymi tak chwali się nasz magistrat. Okazuje się, że w Gdańsku czy Wrocławiu jedno rowerowe miejsce parkingowe przypada na ośmiokrotnie mniejszą liczbę mieszkańców niż w Białymstoku. Co prawda w przyszłym roku ma stanąć kolejnych 50 stojaków, ale w tym tempie czołówkę polskich miast dogonimy za 26 lat.

Zobacz również

raporty białystok gazeta_wyborcza polska stojaki

Komentarze

Dodaj komentarz